menu
Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi
Hangi Yüz Tipine Hangi Model Gözlük?

1. Oval Yüz

1. Oval Yüz

Yüz şekline göre gözlük seçimi yaparken belki de en şanslı kişiler oval yüze sahip kişilerdir. Çünkü oval bir yüz şekline sahipseniz neredeyse tüm güneş gözlüğü ya da optik gözlük modelleri sizin için uygun olabilir. Özellikle tavsiye edebileceğimiz modelleri ise dikdörtgen çerçeveli gözlükler. Bu gözlüklerle, oval yüzünüzün dikeyini dengeleyebilirsiniz.

2. Kare Yüz

2. Kare Yüz

Yüz şekillerine göre gözlük seçimi yaparken en spesifik yüz hatlarından biri; kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemikleridir. Bu yüz hatlarına sahip yüzler kare yüz olarak adlandırılır. Eğer kare bir yüze sahipseniz; köşeleri yumuşatmak amacıyla kıvrımlı çerçeveler seçebilirsiniz. Ayrıca klasik oval, yuvarlak çerçeveler de kare yüzler için doğru bir tercih olacaktır.

3. Yuvarlak Yüz

3. Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüz tipine göre gözlük seçimi yaparken çerçevelerin yüzü daha ince ve uzun göstermesi gerekliliği unutulmamalıdır. Köşeli, dikdörtgen çerçeveler ve genişçe çerçeveler yuvarlak yüz tiplerine uygun gözlük çerçeveleridir. Ayrıca gözlük seçiminizi kaş çizgili çerçevelerden yana yaparsanz gözünüzün daha çekik dolayısıyla yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. 

4. Uzun Yüz

4. Uzun Yüz

Uzun yüz şekline göre gözlük seçimi yapacaksanız, tercihinizi yuvarlak ya da kare çerçevelerden yana kullanabilirsiniz. Bu çerçeve tiplerinin yanı sıra enine hatları kısa ve boyuna hatları uzun olan çerçeveleri de tercih edebilirsiniz. Uzun bir yüz şekline sahip olduğunuzu yüzünüz genişliğinden daha uzunsa kolayca anlayabilirsiniz. 

5. Kalp Yüz

5. Kalp Yüz

Yüz şekline gözlük modelleri arasından seçim yapmak için öncelikle kendi yüz tipinizi bilmeniz gerekir elbette. Eğer çeneniz belirgin şekilde sivri, yanaklar geniş ve alnınız daha da genişse kalp yüz şekline sahipsiniz demektir. Bu yüz tipi için gözlük seçerken, dikkatleri çenenize doğru yönlendirmeniz gerektiğini hatırlayabilirsiniz. Açık renkli, ince çerçeveleri ya da abartılı alt kısımları olan çerçeveler bu yüz tipi için uygundur.

6. Üçgen Yüz

6. Üçgen Yüz

“Yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir?” sorusunun yanıtını ararken son yüz tipine geldik: üçgen yüz. Eğer üçgen bir yüz tipine sahipseniz; göz bölgenizi vurgulayarak yüzün alt kısmındaki dikkati azaltmanızı öneririz. Şakağa doğru sivrilen gözlük çerçeveleri, bunu yapabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Üçgen yüz şekline göre güneş gözlüğü modellerinden diğerleri de üst hatları düz olan çerçevelerdir.

Yüz Şeklimi Nasıl Öğrenirim?

Yüz Şeklimi Nasıl Öğrenirim?

Yüz şekline göre gözlük seçimi yapabilmek için öncelikle yüz şeklinizi bilmeniz gerekmektedir. Yüz şeklinizin yukarıdakilerden hangisi olduğunu öğrenmek istiyorsanız; yüz tiplerine özgü spesifik şu özellikleri kendi yüzünüzde inceleyebilirsiniz.

Oval Yüz: Eğer yüz genişliğiniz eninden daha genişse, çene şekliniz yuvarlak ve alnınız geniş ya da dar değil normalse oval yüz şekline sahipsiniz demektir. Yani oval yüz tipi; ne büyük ne ince ne de uzundur, yüzün olması gerektiği en ideal yüz şeklidir.

Kare Yüz: Kare bir alnınız varsa, geniş elmacık kemiklerine ve kare çene yapısına sahipseniz yüz şekliniz kare demektir. Kare yüz şeklinin bir diğer ismi de köşeli yüz şeklidir.

Yuvarlak Yüz: Eğer yüzünüzün eni uzunluğundan genişse, yuvarlak bir çene yapısına ve dar ya da geniş bir alnınız varsa yuvarlak yüz hatlarına sahipsiniz demektir. Kısaca yuvarlak yüzlerde, yüzdeki geniş alan yanaklardır.

Kalp Yüz: Üçgen yüz tipi ile benzer özelliklere sahip olan kalp yüz şekli; yüzün alt kısmının dar, üst kısmının geniş olduğu yüz şeklidir. Bu yüz tipinde, alın ve yanaklar geniş ve yayvan çene ise sivri ve dardır.

Tıbbi Sekreter / Optisyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://www.saglikteknikeri.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!